Dünyada ilk defa Osmanlı Dönemi Hicazda Deniz suyu arıtma tesisi kuruldu

ilk-deniz-suyu-aritma-tesisi-osmanli

Dünyada ilk deniz suyu arıtma tesisi Osmanlı tarafından hayata geçirildi.

Hicaz’ın su ihtiyacı, özellikle hac mevsiminde hacıların sayılarının artmasından dolayı her geçen gün daha da sıkıntılı bir hal almıştır. O günlerde, dünyanın dört bir tarafından gelen hacıların suya olan ihtiyacı günden güne artmaktaydı.. Bunun yanında mevcut su kaynakları ise yeterli gelmiyordu. Bir taraftan Ayn-ı Zübeyde suyunun borularının daha geniş olanlarıyla değiştirilmesi sağlanmış olup , diğer yandan da yeni memba sularının şehre getirilmesi sağlanmıştı. Su ihtiyacı için Ayn-ı Hanîn ile Ayn-ı Za’ferân suları şehirlere sevk ediliyordu. Sultan 2. Abdülhamid Hanın zamanında, Cidde ve Mekke’ye kadar uşatırılan Ayn-ı Hamîdî suyu ihtiyacı büyük bir ölçüde karşılamıştı. Devlet su sıkıntısı konusunda son olarak yeni bir icadı devreye aldı , bu su arıtma cihazı sistemi idi.

Dünyada deniz suyunun arıtılarak kullanılması ihtiyacı Osmanlı coğrafyasında en çok Hicaz bölgesi için gerekliydi. İlk çalışma 26 Receb 1311 (2 Şubat 1894) yılında yapılmış ve Cidde’de deniz suyunu arıtmak için bir istasyon kurulmuştur. Fakat bu istasyon ihtiyacı karşılayamaz hale gelmiş ve yeni tesisler için birçadequate yeni çalışma yapılmıştır. Osmanlı Devleti Hicaz Sıhhiye İdaresi tarafından yeniden getirtilen ve Cidde ve Yenbu’da kurulan su arıtma cihazlarının o zamanki kapasiteleri günde yüz ilâ yüz elli ton arasında idi. Deniz suyunun içinden elektrik akımı geçirilerek, suyun damıtılması ile tatlı su elde ediliyordu.

VE ”Monşer”in verdiği unutulmaz tarih dersi!

1976 yılında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, deniz suyunu tatlı suya çeviren bir tesisin açılışından sonra meslektaşları ile sohbete girişen dönemin Türkiye Büyükelçisi Necdet Özmen’in bir ara söze: “Böylelikle Suudi Arabistan’ın dünyamızda ilk tuzdan arıtma tesisine sahip oldu.” diye başlaması üzerine, Fransız Büyükelçisi’nin hayretler içinde kalarak:

“No Sir! Bu Suudi Arabistan’ın tuzdan ilk arıtma tesisi değildir. İlki Osmanlılar’ın 1800’lü yıllarda yaptığıdır!” diyerek ecdadımızın eşsiz mirasından habersiz yaşayan elçimizi rezil ettiğini biliyor muydunuz?

Sefaköy su arıtma

  1. muhammed mustafa diyor ki:

    hayranlıkla okudum cidden ecdadımız osmanlının bu kadar hassas ve ince düşünüp bu denli güzel işler yapması beni cidden duygulandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button