Arıtma Cihazlarının Yedek Parçaları Nelerdir ?

Su Arıtma Cihazı Satışı, Su Arıtma Cihazı Montajı, Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi, Su Filtresi Kontrolü 7/24 teknik servis hizmeti vermekteyiz.

1-Alçak Basınç Swich’i Ne işe Yarar ?

2-Yüksek Basınç Swich’i Ne işe Yarar

3-Dört yollu Shotoff Vana  Ne işe Yarar

4-Arıtma Cihazım Atık Atmıyor Bu Neden Kaynaklanır

5-Arıtma Cihazımın Valfleri Sağlam Ama Pompa Yine Durmuyor

6-Yıllık Bakımda Kontrol Edilmesi Gereken Parçalar Hangileri ?

 

1- Alçak Basınç Swich’i görevi ne ?

Alçak basınç swichi  cihaza gelen suyu algılar ve  motora calışması ve durması emrini verir. Arızalı bir alçak basınç swichi cihaza su gelse bile pompayı yada motoru çalıştırmaz. Bunun nedeni arızalı olmasıdır .Test etmek için sulyeleri birbirine değidirdiğinizde motor çalışmıyorsa arızalı olduğunu gösterir yapmanız gereken yenisi ile dğeiştirmektir.

 

2- Yüksek Basınç Swich’i görevi nedir ?

Yüksek basınç swichi cihazın dolduğunu ve pompanın artık çalışmaması gerektiğini motora iletir. arızalı bir yüksek basınç swich’i pompayı durmdurmaz ve sürekli olarak çalışır. Bu olumsuz neden pompanızın ısınmasına ve ömrünün kısalmasına neden olur bu gibi durumlar arıtma cihazlarında istenmeyen durumlar arasındadır.

 

3- Dört yollu Shotoff Vana  Ne işe Yarar ?

Shotoff vana arıtma cihazının beyni diyebiliriz. Bütün komutları swichlere ve pompaya verir. İlk görevi 2 giriş ve 2 çıkışı  sayesinde suya yol verir . Diğer bir görevi ise tank dolduğunda basıncı algılar yüksek basınc anahtarına tankın dolduğunu ve pompanın durdurması komutu verir . Bu sırada membrana gelen suyu keser ve su sarfiyatını önemli ölçüde önler. Diğer bir görevi ise atığı durdurur . Eğer arıtma cihazında atığım hiç durmuyor sorunu ile karşılaşırsanız shutoff vanınızı kontrol etmenizi öneririm .

 

4- Arıtma Cihazım Atık Atmıyor Bunun sebebi ne olabilir ? 

Arıtma cihazları temizlediği suyun kirli kısmını mutlaka  atmak isterler ve bunu membranın atık kısmından yaparlar. Eğer atık kısmından su gelmiyorsa Atık Kısıcı Flow 300 ( Resim 8 ) birşekilde tıkanmış ve atık atmasına izin vermiyordur. Bu büyük bir sorundur. Eğer bu sorunu çözmeden kullanmaya devam ederseniz membran filtrenizin ömrünü 3 aya düşürdüğünü sizlere söylebilirim. Bu nedenle mutlaka atık kısıcınızı kontrol edin. Atık kısıcı nasıl kontrol edilir ? Atık kısıcıyı kontrol etmenin tek yolu sistemden çıkararak içerisine hava üflemenizdir. Eğer içerisine üflediğiniz hava karşı tarafa azda olsa çıkmıyorsa atık kısıcı ömrünü tamamlamıştır.

 

5- Arıtma Cihazımın Valfleri Sağlam Ama Pompa Yine Çalışıyor Neden ? 

Yüksek basınç swichi sağlam ve kablolarını cektiğinizde duruyorsa , ikinci bakmanız gereken yer shotoff valf ( Resim 9)  olacaktır. Shotoff valf basıncı algılar ve ana membrana giden suyu durdurur bu sayede yuksek basınç swich’i basıncı algılar motoru durdurur. Eğer shotoff vananız kaçırıyor ise sürekli atık atar ve cihazın pompası sürekli çalışır durumda kalır .

 

6- Yıllık Bakımda Kontrol Edilmesi Gereken Parçalar ? 

Kısaca filtre değişiminden sonra kontrol edilmesi gereken parçaları sizlere söyle sıralamak isterim;

 

  • Atık Kısıcı
  • Shotoff Vana
  • Pompalı ise Alçak Basınç Swhic’i
  • pompalı ise Yüksek Basıç Swhic’i
  • Membran Chech Valf’i
  • Tank Havası ( Min  5 Psi Max 6.5 Psi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button